Bilgisayar, Genel, Güvenlik, İnternet, Makaleler

YÖK’ün gizli belgelerini RedHack Açığa Vurdu !

09 Ocak 2013

YÖK’ün internet sitesini hackleyen RedHack, bazı üniversitelerle ilgili yürütülen yolsuzluk soruşturmalarına ait belgeleri yayınladı.

2013 yılına girdiğimiz saatlerde ODTÜ’lü öğrencilere destek için YÖK’ü hackleyen RedHack, ikinci kez YÖK’ü hedef seçti.

YÖK’ün Elektronik Paylaşım Sistemi ebys.yok.gov.tr’i hackleyen grup aralarında gizli ibaresi bulunan üniversitelere ait 60 bin belgeyi ele geçirdi.

YÖK’e yapılan ihbarlar ve üniversitelerin yaptığı ihalelere kadar pek çok belgelerde, öğrenci harç paraları karşılığında bankaların rektörlere lüks otomobil aldığı iddiası da var.

Toplam 60 bin belgenin ellerinde bulunduğunu açıklayan Redhack, bazı soruşturma dokümanlarını Twitter’da paylaştı.

BELGELERDEN BAZILARI
Giresun Üniversitesi’ne ilişkin; bir makine alımında henüz kurulum yapılmadan 664 bin 340 TL’nin neden ödendiği, Uludağ Üniversitesi’ne ilişkin; temizlik ihalesinde fiyatın çok yüksek tutulduğu ve yaklaşık 3 milyon TL’lik kamu zararına yol açıldığı, Kastamonu Üniversitesi’ne ilişkin; sahte diplomalı bir kişinin bir öğretim görevliliğine kabulü, bölüm başkanı yapılması ve evraktaki sahteciliğin tespit edilememesi…

En dikkat çeken belge ise Fırat Üniversitesi’ne ilişkin belge. Promosyon bedeli olarak elde edilmesi gereken paranın üniversite hesabına 162 bin 164 lira eksik yatırıldığı, üniversitenin faiz geliri kaybının bir milyon 884 bin 335 TL olduğu belirlendiği, bankanın hibe ettiği Audi-A8 Long 3.0 TDİ QUAT model otomobil dışındaki promosyon bedellerinin üniversite muhasebe kayıtlarında görünmediği…

Kaynak:ntvhaber

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply