Web Design

Web Tasarım / Web Sitesi Size Ne Sağlar

Günümüzde saygın firmaların tamamı web sitelerine sahip. Hatta firmalar tanıtımları için birden fazla web sitesi yaptırır oldular. Bir web sitenizin olması size birçok fayda sağlar. En temel de firmanızı / ürünleri tanıtmanızı, dolayısı ile daha çok potansiyel müşteriye ulaşmanızı amaçlar. Elbette ki web sitenizin nasıl olduğu, web sitesi yaptırma amaçlarınızdaki başarınızı da belirler.

Bütün firmalar kar elde etmek için kurulur. Kar elde edebilmek için ürün ve hizmetlerinizi satmanız gerekir. Elbette ki ürün ve hizmetleriniz ne kadar kaliteli ise markanız sektörde o kadar başarılı olacaktır.

Bekli de sektörünüzde en kalite hizmeti/ürünü siz sağlıyorsunuz. Belki fiyatlarınız rakiplerinizden çok daha uygun. Belki ürün ve hizmetlerinizi çok özel kampanyalarla sunuyorsunuz.
Ancak bunları kaç kişi biliyor? Çabalarınızı yeterince insana duyurabiliyor musunuz?

Daha geniş kitlelere ulaşmak reklamdan geçer. Web siteleri size markanızı çok uygun maliyetlerle, geniş kitlelere, etkili şekilde duyurmanızı sağlar.

Web sitesi, firmanızın/ürünlerinizin daha çok tanınmasını sağlar. Ne kadar çok kişi tarafından bilinirseniz, ürün ve hizmetlerinizi o kadar çok satarsınız. Satışlarınız arttıkça firma karlılığınız artacak, dolayısı ile firmanız büyüyecektir.

Bütün firmalar kar elde etmek için kurulduğuna göre, bütün firmalar maliyetlerinizi minimize etmeye çalıştığına göre her firma mutlaka web sitesi sahibi olmasıdır.

Bir web sitesinin size sağlayacaklarını sıralarsak;

 • Ürünlerinizin / Firmanızın daha çok tanınmasını sağlar.
 • Diğer reklam çalışmalarına göre maliyetleri çok çok düşüktür.
 • Düşük maliyetlerle çok geniş kitlelere ulaşmanızı sağlar
 • Web siteniz üzerinden ürünlerinizi Elektronik Ticaret sistemleri ile satablirsiniz.
 • Müşterileriniz ile aranızdaki iletişimi sağlar. Onların görüşlerini maliyetsizce almanıza olanak sunar
 • Bayileriniz var ise, onlarla aranızdaki en uygun maliyetli iletişim kanalıdır.
 • Bayileriniz web siteniz üzerinden stokları görebilir ve sipariş geçebilirler
 • Müşterilerinize duyurularınızı maliyetsizce ulaştırırsınız.
 • Kampanyalarınızdan daha çok insanın haberdar olmasını sağlar
 • İnternette 7 / 24 hizmet veren bir mağanız olur. Siz uyurken bile siteniz çalışır, sizi tanıtır, satış yapar.
 • Katalog, broşür vb benzeri reklam çalışmalarınızı her yere ulaştıramazsınız. Ancak web sitenizin sınırları yoktur.
 • Dünyanın her yerinden siteniz görüntülenir. Dünyanın en ücra köşelerine bile ulaşma imkanız vardır.
 • İnsanlar sizi nerden ararsa arasın bulur. Dağıttığınız kartvizitler, broşürler kaybolabilir. Web siteniz kaybolmaz, sizi unutulmaz kılar.

Neden Web Sitesi Yaptırmalısınız ?

Ürünlerinizi / Hizmetlerinizi Daha Çok Satabilmek İçin:

Bir web sitesine sahip olmak, firmanıza yepyeni kapılar aralar. Ürünlerinizi daha çok satabilmek için hedef kitlenize etkin şekilde ulaşıp ürünlerinizi ve firmanızı tanıtmanız gerekir. En geniş kitlelere, en uygun maliyetler, 24 saat kesintisiz sadece web sitenizle ulaşabilirsiniz.

 

Web siteniz ürün ve hizmetlerinizin daha çok satılmasını sağlar.
Yeni Müşteriler Kazanabilmek İçin:

Her firma ticari hayatı boyunca yeni müşterilere ihtiyaç duyar. Varolan sürekli müşterilerinizin ne zamana kadar sizinle çalışacağını bilemezsiniz. Onlar hep sizi tercih etseler de, işleri bozulup firmalarını kapatırlarsa siz müşteri kaybetmiş olursunuz.

 

Firmanızın büyümesi için sürekli yeni müşteriler kazanmanız gerekir. Böylece işinizi şansa bırakmayıp, firmanızın geleceğini garanti altına almış olursunuz.

Etkili Tanıtım İçin:
Web siteleri, firmanızın/markanızın tanıtımını etkili şekilde yapar. Doğru hedef kitleye, etkili tanıtım yapmak firmanızı ileri götürecektir. Markanızın daha çok tanınmasını, ürün ve hizmetlerin daha hızlı satılmasını sağlar.
Firmanızı/Ürünlerinizi daha etkili şekilde tanıtmak istemez misiniz?

Kolay Ulaşılabilmek İçin:
Web sitesi olan bir firmaya dünyanın her yerinden ulaşılır. Firmanız, web sitesi sayesinde kendisini tüm dünyaya tanıtma fırsatı yakalar. Firmanıza daha geniş kitleler tarafından kolayca ulaşılır. Başka hiçbir reklam platformu (radyo,tv,dergi, katalog vs..) web sitesi gibi dünyanın her yerinden 24 saat boyunca ulaşılabilir değildir.

Firma ve ürün bilgilerinize dünyanın her yerinden 24 saat boyunca ulaşılabiliyor olmasının, firmanıza sağlayacaklarını hiç düşündünüz mü?

Web Sitesinin Maliyeti Düşüktür:
Bugün bir gazetede, TV’de, Radyo’da 365 gün boyunca tanıtım yapmak isteseniz ödeyeceğiniz ücreti, bir web tasarım maliyeti ile karşılaştırın. Bir katalog hazırlatmış olsanız, web sitesi gibi dünyanın her köşesine ulaştırmak isteseniz karşılaşacağınız ücreti düşünün. Web sitesi maliyetleri bunlarla kıyaslanamayacak kadar ekonomiktir.

Mümkün olduğunca düşük maliyetle, mümkün olan en yüksek verimi alabilmek ticaretin temel kurallarındandır.

Siz uyurken bile, web siteniz, sizi dünyaya tanıyor, ürünlerinizi satıyor, ürün bedellerini tahsil ediyor, müşteri görüşlerini alıyor. Siz bu imkanlardan neden yararlanmıyorsunuz ?
Etkili İletişim İçin:
Reklam uygulamaları içinde ÇİFT YÖNLÜ İLETİŞİME olanak veren platform sadece web siteleridir. Tv, gazete, dergi, katalog, billboard reklamlarında iletişim hep tek yönlüdür. Web sitesi uygulamalarında iletişim çift yönlü sağlanabilir. Siz web sitenizde, firmanızı tanıtır, ürünlerini sunarsınız. ürün hakkında daha fazla bilgi talepleri, siparişler, firmanız hakkında yorumlar ve benzeri bilgileri alabilirsiniz.

Web siteniz sayesinde, potansiyel müşterileriniz, bayileriniz, üyeleriniz sizinle MASRAFSIZCA iletişim kurabilirler. Onlara bu imkanı sunuyor olmak bile, sizin müşteri memnuniyeti kavramını ne kadar önemsediğinizi ispatlar.

Web sitenizin çift yönlü iletişim özelliğinden dolayı

 • Hizmetlerinizin / ürünlerinizin ne kadar rağbet gördüğünü ölçebilirsiniz
 • Yeni bir ürünü piyasaya sunarken nabız tutabilirsiniz
 • Müşterilerin/üyelerinin/bayilerin dilek ve şikayetlerini alabilirsiniz
 • Sitenizin ne kadar gezildiğini ve hangi sayfaların daha popüler olduğunu görebilirsiniz.
 • Sipariş emirleriniz alabilirsiniz.
 • Satış sonrası destek sistemi ile sattığınız ürünün ve hizmetlerin ne kadar arkasında olduğunuzu gösterirsiniz

 

Direk Satış İçin:
Günümüzde e-ticaret uygulamaları ile birçok ürün ve hizmet internet üzerinde online olarak satılmaktadır. Bir E-Ticaret sitesine sahip olarak internete bir şube açmış olursunuz. Siz uyurken, tatildeyken bile siteniz süreli çalışır, ürünlerinizi tanıtır, satışlar yapar, tahsilatları alır.

Dünyadaki örneklerine baktığınız zaman yıllık milyar dolar cirolar yapan e-ticaret siteleri göze çarpmaktadır. Türkiye’ de de milyonlarca dolarlık ciro yapan E-ticaret siteleri mevcuttur ve bunların birçoğu küçük bir site olarak kurulup bu işe başlamışlardır.

Siz neden böyle bir sitenin sahibi olmayasınız. Önce inanın, sonra gerekenleri yapın. İhtiyacınız olan profesyonel destek ile Sistem 7 ailesi olarak yanınızdayız
Prestij İçin:
İnternet çağında web sitesi olmayan kuruluş sayısı giderek azalıyor. Bütün saygın kuruluşların web siteleri vardır. Siz de web sitesi yaptırarak bu saygın kuruluşlar arasında yerinizi almalısınız. Web sitesi kurumsal firma imajınızın olmazsa olmaz öğelerindendir.

Bugün web siteleri, kartvizitler gibi sorulan temel bir kurumsal tanıtım aracına dönüşmüş durumdadır. Eğer hala bir web siteniz yok ise sizin bu prestijden yararlanabilmeniz söz konusu değildir.

Lütfen bunu dikkate alın. Bir müşteri size şu soruyu yönelttiğinde mahçup olmayın : Sizin hala web siteniz yok mu ?

Nasıl Bir Web Sitesi Yaptırmalıyım

Günümüzde profesyonelliğini ilan etmiş bütün firmaların web sitesi tasarımı mevcuttur. Peki sizin web tasarımı nız / web siteniz nasıl olmalı?

Bu sorunun cevabını kendiniz verebileceğiniz gibi profesyonel yardımda alabilirsiniz.

Bir web tasarım yaptırmaya karar verdiğinizde hangi firmayla çalışırsanız çalışın, size nasıl bir web sitesi istediğinizi soracaktır. Tam olarak ne istediğinizi bildirdiğinizde, işinizin istediğiniz sonuca ulaşma şansı artacaktır.

 

 

Amaçlarınızı Belirleyin

 

Web sitenizi yaptırmadan önce, web sitenizden beklentilerinizi ve amaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Web sitenizi ne için kullanacaksınız?

 

Yaptıracağını web sitesi tasarımı ndan neler beklediğinize karar verin.

 

Temel kurumsal tanıtımınızı yapmasını mı?

Ürünlerinizi mi tanıtmalı ?

Bayilerinizle aranızdaki hızlı iletişim aracı mı?

Yeni müşteriler kazanmak mı?

Ürünlerinizi direkt olarak müşteriye satmak mı?

Rakiplerinizle aranızdaki farkı mı ortaya koymalı?

 

Temelde kurumsal tanıtımınız için mutlaka bir web tasarımınız olmalıdır. Genel sitenizin haricinde ürünleriniz için küçük ve özel web siteleri yaptırabilir, bunların google da üst sıralara çıkmasını talep edebilirsiniz. Bunun haricinde bir e-ticaret platformu ile ürünlerinizi direkt müşteri ile buluşturabilirsiniz. Bayilerinize özel şifreler vererek sitenin belli kısımlarını sadece onların görmesini, stokları görüp sipariş verebilmelerini, size direkt ulaşabilmelerini, hatta onlara özel fiyatları görmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Genel Strateji Oluşturun

 

Sitenizde ürünlerinizi yayınlayacak mısınız?

Fiyat-stok bilgisi vermeyi düşünüyor musunuz?

Bayi kanalınızı destek verecek sistemler oluşturulmasını istiyor musunuz?

Site üzerinden online satış yapacak mısınız?

Tek bir ürüne ait “Katalog Siteler” şeklinde küçük siteler oluşturacaksanız, bu ürün için ne kadar detaya gireceksiniz.

Google da üst sıralara çıkmak istiyor musunuz?

Referanslarınızı yayınlayacak mısınız?

Müşterileriniz veya bayileriniz için online satış / satış sonrası destek sistemleri istiyor musunuz?

 

 

İçeriğinizi Belirleyin

 

Web sitenizde yayınlanacak içeriği belirleyin. Firma tanıtım yazılarınızı, kurumsal dokümanlarınızı, hizmet ve ürün portföyünüzü, referanslarınızı ve bunlarla ilgili fotoğrafları hazırlayın. İçeriğinizi nasıl yapılandıracağınıza karar veremiyorsanız, profesyonel yardım alın.

 

Genel Yapıyı Belirleyin

 

Buradaki kastımız web sitesinin teknik altyapısı değildir. Görünüm ve işlev olarak başka siteleri , rakiplerinizin sitelerini inceleyin. Onların kopyalanmasını istemeyin ve buna müsaade etmeyin. Sadece başkalarının neler yapıyor olduğu hakkında bilgi sahibi olmanız size ışık tutacaktır.

 

Görselliği ön plana çıkarabilirsiniz. Bunun için üzerinde çok çalışılmış bir grafik arayüz tasarlatabilirsiniz.

Görselliğin daha çapıcı olması ve ön plana çıkmasını istediğiniz durumlarda Animasyonlu tasarımları tercih edebilirsiniz. Ancak bunların diğer sitelere göre daha yavaş, daha masraflı olduğunu ve Google gibi arama motorlarından yükselme şansının azaldığını unutmayın.

 

Sitenizi Nasıl Kullanacağınızı Belirleyin

 

Web siteleri tasarımı en temel şekilde dinamik ve statik olarak ikiye ayrılabilir.

Aşağıdaki linklerden bu yapılar hakkında daha fazla bilgi alıp hangisinin size daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

 

Web Tasarım Danışmanınızı iyi seçin

 

Web Tasarım konusunda çalışacağınız firmayı özenle seçin. Firmanın referanslarını inceleyin. Kesinlikle profesyonel olmayanlarla çalışmayın. En azından web sitenizi bir firma garantisi altında yaptırın.

 

Son olarak tam olarak ne istediğinizi Web Tasarım Danışmanınıza doğru olarak aktarın.

 

Web Tasarım – Dinamik

Dinamik web siteleri interaktif – etkileşimli olarak da isimlendirilmektedir.

 

Bu tip web siteleri veritabanı uygulamaları içerir. Kontrol panel ile site yönetim olanağı sağlayan “içerik yönetim sistemleri” ( CMS- Content Management Systems) bu tip sitelerdir. Bu tip sitelerde genelde kontrol panel uygulamaları hazırlarız ve bu panel aracılığı ile site sahibi hiçbir web tasarım bilgisine ihtiyaç duymadan sitenin bir çok yerini değiştirebilir, yeni sayfalar ekleyebilir, yazı ve fotoğraf içeriklerinde eklem çıkarma yapabilir.

 

E-Ticaret sistemleri bu tür yapılardır.
Dinamik bir web siteniz olduğunda;

 • Özel bir şifre ile sitenizin size özel kontrol paneline ulaşırsınız
 • 365 gün 24 saat web sitenizi güncelleyebilmenin keyfini yaşarsınız
 • Siteniz güncellemek için herhangi bir firmaya veya şahısa ihtiyacınız olmaz
 • Sitenizi güncellemek için ekstra masraf ödemezsiniz
 • Tamamen Türkçe ve size özel kontrol panel sitenizi sürekli güncel tutmanızı sağlar
 • Güncel bir site sürekli yeni ziyaretçiler dolayısı ile potansiyel müşteriler demektir. Güncellenmeyen bir siteye pek ziyaretçi uğramaz. Uğrayanlar da bir kez gelir ve giderler.
 • Ziyaretçilerinizi güncellenen sürekli yeni içerikle karşılayan bir site ile cezb edersiniz. Firmanızın ne kadar dinamik, yenilikçi ve aktif olduğunu en iyi şekilde ispatlarsınız.
 • İhtiyacınıza göre birçok uygulama yapılabilir.
 • Uygulamaların çoğunu birkaç tıklama ile kolayca yönetirsiniz.
 • Yeni menuler (kategoriler) ekleme/düzenleme/silme işlemlerini yapabilirsiniz
 • Alt Menuler hatta 2. alt menuler (kategoriler) ekleme/düzenleme/silme işlemlerini yapabilirsiniz
 • İstediğiniz kadar sayfa ekleyebilir daha sonra düzenleme/silme yapabilirsiniz
 • Her sayfaya fotoğraf, teknik çizim , doküman, belge, animasyon ekleyebilirsiniz
 • Sayfalarınızın mizanpaj düzenini yapabilirsiniz
 • Sitenizin ana sayfasını yönetbilir, öne çıkarmak istediğiniz sayfaları tek tıklama ile ana sayfada yayınlayabilirsiniz
 • İletişim formu aracılığı ile size gelen mesajları okuyabilirsiniz
 • Teklif formu ile ürün ve hizmetleriniz için talepler gelmesini sağlarsınız
 • İnsan Kaynakları formu ile firmanıza gelecek iş başvurularını toplar ve arşivlersiniz
 • Anketler düzenleyerek, ürün/hizmetleriniz veya sektörünüzün genel durum hakkında nabız tutabilirsiniz
 • Üye/bayi girişi oluşturarak üye ve bayilerinizi şifre ile siteye giriş yapmasını sağlarsınız. Giriş yaptıktan sonra dilerseniz, sitenizin bazı bölümlerini sadece onların görmesini sağlarsınız. Bayi ürün fiyatlarınızı sadece bayilerin görmesini sağlarsınız.
 • Ana sayfaya yerleştirilen haberler/duyurular/kampanyalar bölümü ile haber/duyuru ve kampanyalarınızdan ziyaretçilerinizin haberdar olmasını sağlarsınız.
 • E-Bülten uygulaması ile sitenize kayıtlı üyelerinize (belki aynı anda binlerce kişiye) yeni kampanyalarınızı e-mail olarak ulaştırırsınız.
 • E-ticaret sistemleri biraz masraflıdır. E-ticaret sitesi oluşturmadan da internetten ürün ve hizmet satabilirsiniz. Sipariş formu uygulamaları ile müşterilerinizin / bayilerinin sipariş vermesini sağlayabilirsiniz.
 • Sisteme entegre edilebilen arama motoru uygunlaştırıcılar ile girdiğiniz her içeriğin google tarafından listelenmesi sağlanabilir. Bu da size yeni müşteriler kazandırır.
 • Teknik destek / Satış sonrası destek gibi hizmetler veriyorsanız, müşterilerinizin web siteniz üzerinden bu destekleri almalarını sağlarsınız.
 • Oluşturduğunuz dinamik site bir e-ticaret uygulaması ise, ürünlerini internetten direk satabilir, tahsilatlarınızı internet üzerinden yapabilirsiniz.

 

Web Tasarım – Animasyonlu (Flash Web Siteleri)

 

Sitenin tamamı animasyon teknikleri ile yapılandırılmış olabileceği gibi dinamik veya statik sitenin bir kısmı da animasyonlu tasarlanabilir.

 

Görselliği çok öne plana çıkarmak isteyen firmalara önermekteyiz.

 

Maliyetleri diğer web sitelerine göre yüksektir. Google açısında olumlu sonuçlar vermeyebilir. Sitenin geç yüklenmesinden dolayı ziyaretçileriniz üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir.

 

Google ‘da Yükselme Amaçlı Siteler


Google da kolayca yükselmek mi istiyorsunuz? O zaman kurumsal anlamda firmanızı tanıtan siteden başka, Google amaçlı mikro siteler kullanabilirsiniz.

 

Google da yükselebilmenin 80’den fazla kriteri bulunmaktadır. Google da yükselebilmek için uygulanabilecek birçok hile de vardır. Ancak Google, oluşturduğu mantıksal sistemlerle sizin hile yaptığınızı anlayabilmekte ve o zamanda sitenizi dizininden tamamen kaldırabilmektedir.

 

Sistem 7 olarak, Google amaçlı hazırladığımız sitelerin hiçbirinde bu tür hileler kullanmayız. Bazı firmalar sizi Google da yükseltmeyi vaadebilirler. Ancak bu tür hilelerle siteniz yükseltildi ise kısa süre sonra siteniz Google dan tamamen silinecektir.

 

Google, bugünkü gücünü insanlara aradıklarına en yakın siteleri bularak gelmiştir. Suni yükselme girişimlerini engellemezse, bugün bulunduğu konumda kalması mümkün değildir. Bu yüzden Google, suni yükseltme girişimlerini tanıyabilmekte ve dizininden tamamen kaldırabilmektedir.

 

Bizim çalışmalarımızda, Google da güvenle ve sağlam adımlarla yükselirsiniz. Google en başta web tasarım teknolojine tam uygun siteleri önemser. Sitelerimizi biz de en önce bu noktadan hareketle yaparız.

 

Kurumsal sitenizin haricinde, yine firmanıza ait ama genel internet adresleri içeren siteler hazırlıyoruz. www.firmaisminiz.com şeklinde değilde www.urununuzunadi.com gibi genel adreslerde siteler hazırlıyoruz. (cakmak.com , kalem.com gibi) Tabiî ki iş sadece alan adında bitmiyor. Profesyonel deneyimizi sitenizin kodları ve içeriğine yansıttığımızda sonuç alıyoruz. Şuana kadar yaptığımız onlarca başarılı referansımızı verebiliriz.

 

Bu siteler ayrıca mikro siteler oldukları için maliyetleri daha küçük. Belki orta ölçekli site fiyatına birkaç tane bu sitelerden hazırlayabiliyoruz.

 

Son dönemde, müşterilerimizden birden fazla site yaptırma talebi geliyor. Bunun en temel sebebi bu tip sitelerin onların satışlarına katkısı. Google arama sonuçlarında bildiğiniz gibi 1. sayfada 10 tane sonuç listelenir. “Ben, google da ilk sayfayı tamamen parsellemek istiyorum. Bana 10 tane site yapın” gibi talepler almakta ve başarı ile sonuçlandırmaktayız.

Google ve Google Adword, Google Inc. in tescilli markalarıdır. Google`ın firmamız ile herhangi bir ortaklığı yoktur. Google`da yükselme, firmamızın sunduğu danışmanlık hizmetleri kapsamındadır. Google`ın bu konuda hiçbir garanti veya taahhütü yoktur.

 

Forum Siteleri(Phpbb,Vbulletin,Smf,Phpfusion


Forumlar, internetin popüler tartışma platformlarıdır. Web sitenize bir forum uygulaması ekletebilir yada sadece forum uygulaması barındıran web siteleri yapabiliriz.

 

Forumların en büyük özelliği geniş kitlelere hitap etmesi, reklamınızı ve marka bilinirliğini arttırmasıdır.

 

Eğer spesifik özellikleri olan bir iş yapıyor iseniz, bir forum uygulaması ile tartışma platformu açar, insanların sizin forum sitenizde bilgi paylaşımı yapmalarını sağlarsınız.

 

Bugün birçok ticarette forum siteleri üzerinden yapılmaktadır.

 

Örneğin inşaat proje firmanız vardır. Kurumsal sitenizin haricinde bir de forum sitesi yaptırabilirsiniz. Forum kısmında proje ve mühendislik alanlarında çeşitli ziyaretçiler bilgi, fikir paylaşımına başlarlar.

 

Az bilinen bir iş yapıyorsunuzdur. Örneğin Güneş enerjisi ile elektrik üretim sistemleri kuruyorsunuzdur. Web sitenize koyduğunuz bilgiler insanların merakını gidermeye yetmeyebilir. Forum sistemi oluşturduğunuzda, insanlar bu ortamlarda sorularını yöneltecek, konu hakkında bilgisi olanlar cevap vereceklerdir. Bu paylaşımlar sizin markanız altında oluştuğundan hem tanıtım hem başka ticari yönlerden faydalar sağlarsınız.

 

Forum siteleri çokça ziyaretçi çektiğinden, bu sitenize reklam alabilir ve artı bir kazanç sağlayabilirsiniz.

 

Sizin için özel forum siteleri tasarlayabileceğimiz gibi, hali hazırda yapılmış ve internet üzerinden dağıtılan ücretsiz hazır forum sitelerini sizin için çok düşüm maliyetlerle kurabilir ve sonrasın da danışmanlığını da veriyor olabiliriz.

 

 

1 Comment

 • Homepage 29 Nisan 2022 at 06:18

  … [Trackback]

  […] Read More here: eren.erdalbilisim.net/web-design/ […]

 • Leave a Reply