Kişisel Gelişim

   Siz Yeterki İsteyin
Yeni bir işe başlamayı düşünüyor, bir işi sürdürüyor veya bir işe son vermiş olun, yalnız değilsiniz. Bu deneyimi yaşamış, şu anda yaşayan veya bırakmış milyonlarca iş sahibi size bakış açısı, ilham ve rehberlik sunabilir. İnsanlar paylaşmaya açıktır. Bütün yapmanız gereken sadece istemektir.
O zaman güvenebileceğiniz birini bulmaya geldi. Bu bazen bir yabancıdır. Sizinle aynı şeyleri söylediini fark ettiğiniz birinin yazdığı makaleyi okursunuz. Ona bir e-posta gönderirsiniz. Sürpriz: Size o kişinin yardımcı olmak istediğini belirten bir yanıt gelir. Uçakta yanınıza oturan biriyle laflamaya başlarsınız. Uçaklarda derin tartışmalara girebilirsiniz çünkü uçakta korku duyulmaz; ne de olsa o kişiyi bir daha görecek olmanız uzak bir ihtimaldir.
Takdir ettiğiniz birini telefonla arama ve ona e-posta gönderme cesaretini toplayabilirsiniz. Bu kişi bir işte rakipsizdir ve sizin gözünüzde başarıyı yakalamıştır. O kişiyle sizin ısmarlayacağınız bir kahvaltı, öğle ya da akşam yemeğinde bir araya gelmeyi teklif edin. Bir yemek pahasına öğreneceklerinizden hayrete düşeceksiniz. Bu işe yarar. Onların dikkatini nasıl çekeceğinizi düşünün. Hemen ertesi sabah ona bir mektup yazın. Yine bu kişinin değerli zamanını sizinle geçirmesi için bir nedeniniz olması gerekli. Kesinlikle dürüst olun. Ne de olsa onlar sizin geçmekte olduğunuz yoldan daha önce geçmişlerdir. Son olarak esnek olmanız ve ajandanızı o kişinin ayırabileceği zamana göre ayarlamanız gerekir.
Toplantıya önceden hazırlanmış bir soru listesi ile gidin (görüşeceğiniz kişi sizden sorularınızı önceden iletmenizi isterse şaşırmayın). Notlar alın ve bu kişinin bilgeliğinden faydalanın.
Değişim
Monoton bir iş, bireyin motivasyonunu düşürür, değişim isteği yaratır. Ne var ki değişim de endişe yaratır, birey alıştığından vazgeçmek istemez. Bu ikili duygu, değişim yönetiminin ne kadar zor olduğunu açıklayabilir. Değişimin psikolojik boyutu ile ilgili bilgi, yönetici için vazgeçilmezler arasında olmalıdır.
Değişimin ilk aşamasında, neden değişime gerek duyulduğunu ayrıntılarıyla açıklamak gerekir. Bununla birlikte değişimin yaratacağı sorunlardan söz etmek sanılanın aksine insanları rahatlatır. Eğer ki sadece değişimin nihai olumlu sonuçlarından söz edilirse, bunların hemen görülememe ihtimali yüksek olduğundan güvensizlik yaratır. İkinci aşamada güven vermek, bireylerin korkularının üstesinden gelmelerine yardımcı olmak gerekir. Burada eski başarılardan söz etmek motivasyon sürecini başlatmak açısından yararlı olur. Değişim sırasında korku aşılsa da insanlar ne yapacaklarını bilemez durumda olabilirler. Hangi yeteneklerin nerede, ne zaman, nasıl kullanılacağını göstermek ve bazı yeteneklerin kazandırılmasını sağlamak somut çözümler getirir.
Yaşama
Yaşayabilmek güzel bir şey değil mi?
İnsanı etkin kılan noktalardan biridir yaşamak.
Bulunduğu şartlarda insan ne kadar yaşayabilir? İnsan yaşamının şartlarını belirlemesi gerekmez mi?
Yaşamımızın seyrini biz belirleyebilir miyiz?
Belirlesek bile yaşam koşullarına uymamız gerekecek.
Peki, yaşam koşullarına ayak uydurabilir miyiz?
Sonuçta her şeyin bir nizamı ve kanunu var.

Önemli olan, kendi yaşam şartlarımız içinde yaşamak.
Yaşam ve Yaşama arasındaki kilit noktayı çözmek.
Yaşamımızı belirlediğimiz hedefler uğruna sürdürmek.
Geçen günün geri dönüşü olmadığını bilmemiz gerekir.

Yaşayabilmek güzel bir şey değil mi?
İnsanı etkin kılan noktalardan biridir yaşamak.
Bulunduğu şartlarda insan ne kadar yaşayabilir?
İnsan yaşamının şartlarını belirlemesi gerekmez mi?
Yaşamımızın seyrini biz belirleyebilir miyiz?
Belirlesek bile yaşam koşullarına uymamız gerekecek.
Peki, yaşam koşullarına ayak uydurabilir miyiz?
Souçta her şeyin bir nizamı ve kanunu var.Önemli olan, kendi yaşam şartlarımız içinde yaşamak.
Yaşam ve Yaşama arasındaki kilit noktayı çözmek.
Yaşamımızı belirlediğimiz hedefler uğruna sürdürmek.
Geçen günün geri dönüşü olmadığını bilmemiz gerekir.

1 Comment

  • louis vuitton replica handbags 22 Şubat 2013 at 09:51

    louis vuitton replica handbags…

    luxury consumption accounted for70%. monogram multicolore courtney gm blanc m40260…

  • Leave a Reply